Obvestila
Pridobitev naziva nogometni sodnik
Seminar bo potekal v Ljubljani od ponedeljka 11.9.2023 do četrtka 14.9.2023 vsak dan po tri ure od 16:30 do 19:30h
Odvijal se bo v prostorih DNS Ljubljana, Pod hribom 55, 1000 Ljubljana.
Vse informacije na tel. številki:
051 369 068 – Leon Kolenc
Prijave na el. naslov DNSLj –
Intervju: Mladi slovenski piščalki in zastavica na sodniški akademiji Referee Abroad v Španiji

Na podlagi sporazuma o partnerskem sodelovanju sodniške organizacije Referee Abroad Academy in Zveze nogometnih sodnikov Slovenije sta se drugo leto zapored na turnirju za pokal Donosti mudila slovenska sodnik in sodnica.
Potem ko je bil lani julija Žiga Knafelc iz Kopra v vlogi pomočnika sodnika in Miha Omejc Burger iz Kranja v vlogi sodnika, sta na Pirenejski polotok v pokrajino Baskija tokrat odpotovala 25-letni sodnik Jure Andrejka iz Lukovice (DNS Ljubljana) in 20-letna Kaja Škrban iz Lendave v vlogi pomočnice sodnika (MDNS Lendava). Slovenska sodniška organizacija je na turnir poslala sodniški duet, ki sta ga sestavljala mladi nadarjeni sodnik iz programa talentov in talentirana pomočnica sodnice ženske A1 liste.
Med 3. in 9. julijem sta se naša predstavnika mudila v mestu San Sebastián, ki velja za eno najlepših mest v Španiji, saj sta se na posebno povabilo vodje Referee Abroad Academy kot ustrezna kandidata med številnimi sodniki iz cele Evrope profilirala in bila izbrana za sojenje na 31. turnirju Pokal Donosti, ki je potekal za mlade igralcev v starostnih kategorijah U-16 do U-19. Generalno so sodniki vodili 3-4 tekme na dan, ki so trajale 2x 25 min. Vsaka tekma je bila posneta in so imeli potem isti ali naslednji dan s sodniškim trenerjem podrobno analizo vsake tekme. Poudarek je bil na izpopolnjevanju in učenje in nikakor ne na obsojanju napak, vse z namenom izboljševanja delovanja sodnikov na igrišču. Poleg tega so imeli tudi dodatni strokovni predavanji ter tri videokonferenčne sestanke, pri čemer je enega od teh sestankov vodil FIFA sodnik Danny Makkelie iz Nizozemske. Za zaključek turnirja sta naša sodnika prejela prav posebno priznanje, saj sta bila izmed 15 sodnikov oba izbrana v ekipo 4 sodnikov za finalno tekmo U16, ki se je odigrala na stadionu Reala Sociedada.
Poleg njiju je drugo leto zapored na turnirju deloval tudi naš sodnik Miha Omejc Burger iz Kranja. Član kandidatov za državnega sodnika pri ZNSS, je ponovno prejel posebno povabilo v razvojno skupino Referee Abroad akademije, sicer pa je bil v okviru Referee Abroad akademije letos v času med 23. in 27. februarjem že v ZDA na Floridi, lani pa je sodil tudi Ibercup Madrid v španski prestolnici in Albion Cup v Baskiji ter bil na turnirju v nizozemski Bredi.
Pokal Donosti je španski in eden najpomembnejših evropskih mladinskih nogometnih turnirjev. Poteka vsako leto v drugem tednu julija v idiličnem mestu San Sebastián in vključuje nogomet za fante in dekleta, stare od 16 do 19 let, vključno s številnimi ekipami iz ZDA in različnimi evropskimi ekipami največjih klubov na stari celini.
Zaključni obračuni so bili odigrani na čudovitem stadionu Anoeta (39.313 sedežev), domu priznane španske prvoligaške ekipe Real Sociedad v katerega je na začetku leta 2006 iz Domžal za odškodnino 1mio € prestopil danes upokojeni nekdanji slovenski reprezentant in mladinec Olimpije v generaciji igralcev rojenih leta 1984 Dalibor Stevanović (Deportivo Alaves, Maccabi Petah Tikva, Vitesse Arnhem, Volin Lutsk, Slask Wroclaw, Torpedo Moskva, Mordovia Saransk, Slaven Belupo, Servette, Stade Nyonnais).
1. Kako je pravzaprav prišlo do vajine udeležbe na Pokalu Donosti, ki od leta 2016 velja tudi kot akademija za mlade perspektivne sodnike (Referee Abroad Academy)?
Jure: Letos so se na Zvezi nogometnih sodnikov odločili poslati dva sodnika na Donosti Cup in na mojo srečo sem bil poleg Kaje Škrban izbran za sojenje na turnirju.
Kaja: Aprila sem prejela klic od vodje sodniškega oddelka, ki mi je povedal, da so se v skladu s strateškim sodelovanjem ZNSS in Referee Abroad Akademijo za mlade in obetavne sodnike odločili, da me povabijo na Pokal Donosti v Španijo. Kmalu za tem sva z Juretom Andrejko bila tudi formalno uvrščena med 9 glavnih sodnikov in 3 pomočnike.
2. V Baskiji na Pirenejskem polotoku sta sodila številne tekme. Nam lahko povesta katera se vama je najbolj vtisnila v spomin?
Jure: Med številnimi odsojenimi tekmami sta se mi dve še prav posebej vtisnili v spomin in to prav zadnji dve tekmi, ki sem ju imel na turnirju. Na prvi sem bil glavni sodnik na četrtfinalni tekmi U19 tekmovanja, kjer se zmagovalec turnirja uvrsti tudi v kvalifikacije za mladinsko Ligo prvakov in je bilo res še posebej čutiti izjemno velik tekmovalni naboj obeh ekip. Šlo je za fizično izjemno pripravljene fante, ki imajo tudi res dobro tehnično znanje poleg tega pa so odlično vodeni s strani trenerjev in se je opazilo, da se gre za tekmo malo boljšega nivoja. Kot druga tekma pa se mi bo za vedno vtisnila v spomin finalna tekma, ki je bila kot nagrada za dobro delo čez cel teden, saj so med vsemi 15-timi sodniki izbrali ekipo 4 sodnikov. Sam sem bil izbran kot četrti sodnik za finalno tekmo U16, ki se je odigrala na stadionu Anoeta. V ekipi je bila kot pomočnica sodnice tudi Kaja, kar nama je dalo še posebno zadovoljstvo, da sva z dobrim delom lepo predstavljala našo državo Slovenijo in pustila zelo dober vtis.
Kaja: Tekom tedna, ki sem ga preživela v Španiji sem odsodila 16 tekem. Tekme smo sodili po skupinah. Sama sem bila v modri skupini, v kateri so poleg mene bili še trije glavni sodniki iz Nemčije, Severne Irske in Malte. Vse tekme turnirja so bile precej zanimive, saj je naboj pri igralcih na turnirju bil večji, kot pri nas. Vsi so se borili za finale, ne glede na starost igralcev. Kljub temu pa se mi je v spomin najbolj vtisnila tekma finale pokala Donosti Boys Under - 16, med ekipo Atletic San Just FC in ekipo CSF Team A. Tekma se je bila odigrala v soboto, ob 20. uri zvečer, na stadionu Anoeta, ki velja za glavni stadion Real Sociedada.
3. Kako sta se pravzaprav znašla v sodniških vrstah?
Jure: Dejansko velikega nogometa nisem nikoli resno treniral, smo pa s prijatelji stalno zahajali na igrišče pa tudi razne turnirje in zelo veliko preigrali nogometa. Tudi na splošno mojo družbo najbolj povezuje prav nogomet. In tako se je nekoč mojemu najboljšemu prijatelju Gregorju porodila ideja, če bi poskusila s sojenjem. Skupaj sva opravila tečaj, on se na žalost v sojenju ni našel in precej hitro zaključil svojo sodniško kariero, mene pa je stvar povsem prevzela in postala velik del mojega življenja.
Kaja: Nogomet je bil že od nekdaj popularen šport v družini. Vsako soboto ali nedeljo smo se odpravili na bližnji stadion in si skupaj ogledali tekmo, poleg tega pa smo že prej redno spremljali 1. Slovensko nogometno ligo. Tekme sem pozorneje začela spremljati in razumeti takrat, ko se je z nogometom začel ukvarjati moj mlajši brat. Čez čas sem opazila, da me nogomet zelo zanima, vendar sem sama pri sebi bila sigurna, da sem prestara za začetek treniranja nogometa. Tako sem prišla do ideje postati sodnica, saj sem na vsak način želela biti del tega športa.
4. Kako pomembno je, da imajo mladi sodniki zglede v starejših kolegih in ali vama bolj izkušeni sodniki pomagajo z nasveti?
Jure: Zelo, zelo pomembno! Predvsem v težjih situacijah, ko nam ne gre vse po planih, je zelo pomembno in dobrodošlo, da se obrnemo na starejše sodnike, ki so izkušeni in so takšne stvari že ničkolikokrat doživeli. Oni nas razumejo, vedo kako je v takšni situaciji, znajo najti prave besede in pomagati, da se dvigneš. Ko ti gre, ko vse teče po planu, takrat ni težko biti sodnik. Vendar dober sodnik je tisti, ki je dovolj samokritičen, da prepozna svojo napako in jo že na naslednji tekmi poizkuša popraviti oziroma poskrbeti, da se ne ponovi več. Imamo pa srečo, da so izkušenejši sodniki pri nas zelo prijazni in vedno radi priskočijo na pomoč z zelo koristnimi nasveti, kar je za mlade sodnike neprecenljivo.
Kaja: Moje mnenje je, da mladi sodniki moramo imeti zglede v starejših, saj imajo le-ti več izkušenj in samo tako lahko napredujemo ter postanemo boljši. V sojenju je pomembno, da se pogovarjamo o situacijah, ki so se zgodile ter tudi o tem kar i se lahko zgodilo. Pri tem nam starejši, bolj izkušeni sodniki vedno z veseljem pomagajo in svetujejo, kar je pri napredku, po mojem, ključnega pomena.
5. Kako pomembna je podpora družine in lastna organiziranost časa pri opravljanju sodniškega dela, ki verjetno terja veliko odrekanja in odsotnosti od doma ter vsekakor vpliva na manj preživljanja časa z najbližjimi?
Jure: Prva in najpomembnejša stvar je, da moraš imeti sojenje rad. Če imaš sojenje res rad, ti ni nič težko narediti, da napreduješ in se stalno izboljšuješ. In s tem, ko to opravljaš z veseljem, to prepoznajo tvoji domači, tvoja družina, prijatelji in te zagotovo podprejo v tem. Vedno se vse da, če se le hoče. Seveda so odrekanja, prilagajanja, manj je prostega časa, sploh za vikende, ko so tekme, pa ni toliko priložnosti za zabave, saj moraš biti na dan tekme spočit in pripravljen. Vendar z vsemi dobrimi tekmami in uspehi pride zadovoljstvo in sreča, kar poplača ves trud in vse odrekanje. Tako osebno od sodnika, kot tudi od bližnjih, družine in prijateljev.
Kaja: Zame je podpora družine zelo pomembna, saj menim, da je brez podpore najbližjih skoraj nemogoče uspeti. Ker pa sem še študentka, mi njihova podpora pomeni še toliko več in za to sem jih neizmerno hvaležna. Družina in bližnji pa morajo razumeti tudi, da sojenje ni le tekma, ki traja 90 minut. Sojenje zahteva priprave tako na psihološki, kot tudi na fizični ravni in to sodniku vzame veliko časa. Poleg tega pa je lastna organiziranost zelo pomembna, saj si je poleg faksa oziroma službe potrebno vzeti čas še za treninge ter seminarje, vseeno pa ne smemo pozabiti na kvalitetno preživet čas z družino in prijatelji. Glede podpore pa ne smem pozabiti omeniti tudi društvo iz katerega prihajam (MDNS Lendava) ter sodnico Tjašo Misja, saj mi brez njihove podpore ter nasvetov ne bi uspelo.
6. Kaj vaju je navdahnilo, da sta se odločila postati sodnika in se vključila v sodniške vrste?
Jure: Poleg že prej omenjenega prijateljevega poziva, me je predvsem navdihnila ljubezen do nogometa. Kot igralec velikega nogometa se nikoli nisem videl, v sojenju pa se mi je zdelo, da bi se lahko znašel. Poizkusil sem in za vedno bom hvaležen prijatelju Gregorju za poziv, ki me je še močneje povezal z nogometom in mi prinesel toliko dobrega.
Kaja: Sama imam zelo rada izzive ter nogomet in zato sem se podala v sodniške vode. Navdihnile so me predvsem različne situacije, ki nikoli niso iste. Prav tako pa je na tekmah vedno potrebno pričakovati nepričakovano in mislim, da je ravno to razlog za mojo odločitev, da se priključim sodniškim vrstam. V sodniške vrste sem se vključila s pomočjo svojega mentorja Mirana Bukovca, ki mi je vedno na razpolago z odgovori na moja vprašanja.
7. Kaj je najtežje pri opravljanju sodniškega dela in katera sta bila dosedaj vajina najtežja trenutka v karieri?
Jure: Najtežje je, ko nisi prepričan, kaj je pravilna odločitev in to pokažeš navzven. Če zaradi nekega razloga zamudiš pravo postavitev na igrišču za določeno situacijo in nimaš pravega zornega kota, je težko pravilno oceniti situacijo in takrat si res v težavah. V določenih primerih te lahko rešita pomočnika sodnika, če imaš srečo, drugače pa si prepuščen samemu sebi. V dani situaciji potem poizkusiš izpeljati na najboljši možen način, kar pa je včasih daleč od idealnega. Pomembno je, da se iz tega nekaj naučiš in vzameš vsako tako situacijo na znanje za prihodnost. Prav dotičnega trenutka v karieri, da bi bil slab nimam. Sam osebno pa smatram težak trenutek v karieri vsakič, ko po tekmi ni najboljši občutek. Zgodijo se tekme, ko ne gre vse po planu, ko se kaj ne poklopi, ko morda narobe presodiš ključni trenutek tekme… to so tekme, po katerih občutki pri sodniku niso dobri in zame so to najtežji trenutki.
Kaja: Najtežje pri opravljanju sodniškega dela je koncentracija in zbranost, ki morata biti skozi vseh 90 minut na vrhuncu. Poleg tega je potrebno odmisliti vse ostale stvari, kot so recimo: študijske obveznosti, delo in drugo, ter se popolnoma posvetiti tekmi. Prav tako je včasih težko nadzorovati čustva in jih ne pokazati pred igralci ter gledalci. Kot prvi najtežji trenutek v karieri bi izpostavila na splošno prvih nekaj tekem, saj takrat še sodnik ni samozavesten in ne pozna vseh svojih nalog na igrišču. Mislim, da je to povsem normalno, ker pravimo, da samozavest pride s tekmami. Za drugi najtežji trenutek pa bi izpostavila napako, ki se mi je pripetila na eni izmed tekem, ki sicer na koncu ni odločala o zmagovalcu, vendar mi je vseeno ostala v spominu.
8. Kaj bi svetovala mladim fantom in dekletom zakaj naj postanejo sodniki?
Jure: Zato, ker ti opravljanje sodniškega dela prinese res veliko dobrega. Avtomatsko si povezan in vpet v nogomet, poskrbi za tvojo rekreacijo in posledično za bolj zdrav življenjski slog, zelo ti pomaga pri spoznavanju, dozorevanju in razvoju samega sebe, poleg tega pa spoznaš ogromno dobrih ljudi in pridobiš nove prijatelje. Poskusiti je vredno že predvsem zato, ker ne moreš nič izgubiti, če poskusiš, lahko pa ogromno pridobiš.
Kaja: Mladim fantom in dekletom bi svetovala, da se naj podajo na sodniško pot zato, ker je nogomet res nekaj posebnega, če ga imaš rad. Vsaka tekma ti da nek nov izziv in nobena ni enaka ali podobna. Poleg tega pa nogomet povezuje in združuje ljudi, kar sem spoznala tudi tekom turnirja, ki sem se ga udeležila. Spoznala sem res izvrstne ljudi, ki so me naučili ogromno novih stvari.
Tekst: NZS/ ŽD
Naši sodniki in kontrolor na tekmah za 1/2 finale EP do 21 let

Na Evropskem prvenstvu do 21 let (Uefa Euro U21), ki poteka v Gruziji in Romuniji je v sklepni fazi tekmovanja ostalo še 8 ekip, ta vikend pa so na sporedu četrfinalne tekme, ki se začnejo z jutrišnjima dvobojema Gruzija - Izrael (Tbilisi) in Španija - Švica (Bukarešta) in zaključujejo z nedeljskima tekmama Anglija - Portugalska (Kutaisi) in Francija - Ukrajina (Cluj).
Na jutrišnjem dvoboju v glavnem mestu Gruzije (18h), ki bo odločil prvega potnika v polfinale EP u21 bo delo analitika sojenja opravljal 54-letni Darko Čeferin. Kranjčan je v vlogi kontrolorja sojenja doslej na EP do 21 let deloval na dvobojih Belgija - Nizozemska, Češka - Nemčija in Portugalska - Belgija, tokrat pa bo na tekmi Gruzija - Izrael ponovno ocenjeval sojenje Norvežana Espena Eskasa (na sliki drugi z desne) in njegovih pomočnikov iz dežele Vikingov, katere je analiziral že na tekmi Češka - Nemčija.
Dvoboj Gruzija-Izrael bo gostil Nacionalni stadion Boris Paichadze- najbojši gruzijski nogometaš 20. stoletja- v Tbilisiju s kapaciteto 54.139 gledalcev, na katerem bo tudi finalna tekma EURA U21, po tem, ko je bil 11. avgusta 2015 tam odigran evropski superpokal med Barcelono in Sevillo.
Zadnji dan v tednu pa bo na prvi nedeljski 1/4 finalni tekmi na zelenico stopila tudi slovenska sodniška ekipa, kateri bodo v pomoč četrti sodnik iz hrvaške in video sodnika iz Italije. Slovenci se bodo vrnili v tretje največje mesto v Gruziji- Kutaisi-, kjer so v skupinskem delu tekmovanja sodili dvoboj skupine C med Anglijo in Izraelom.
Tokrat bo Rade Obrenović s pomočnikoma (G. Kordež, A. Kasapović) upravljal s piščalko na evropski četrtfinalni klasiki med Anglijo in Portugalsko. Četrti sodnik v slovenskem sodniškem timu bo Hrvat Duje Strukan iz Splita, video sodnika pa bosta Italijana Paolo Valeri (VAR) in Maurizo Mariani (AVAR) iz Rima.
Ko je dvaintridesetletni Ljubljančan v torek sodil dvoboj Nizozemska - Gruzija, se je na stadionu Paichadze v Tbilisiju zbralo kar 43.043 gledalcev, kar je rekord na vseh dosedanjih 24-ih evropskih prvenstvih do 21 let.
Nedeljski dvoboj (18h) v tej obmorski državi v Vzhodni Evropi bo odigran na stadionu Ramaz Shengelia (nekdanji gruzijski nogometaš) v Kutaisiju, kjer domuje klub Torpedo, objekt pa lahko sprejme 12000 gledalcev.
Tako kot na torkovi tekmi v gruzijski prestolnici (Nizozemska - Gruzija) bo kontrolor sojenja Terje Hauge iz Norveške, ki je sodil finale lige prvakov leta 2006 v Parizu na Stade de France med Barcelono in Arsenalom.
Tekst: NZS/ ŽD
Obrenović in Čeferin na svoji tretji tekmi EP do 21 let v Gruziji
V prestolnici Gruzije bodo na 17. tekmi prvenstva mladih reprezentanc, naši sodniki delovali na dvoboju skupine A med Nizozemsko in Gruzijo (18h). Četrti sodnik v slovenskem sodniškem timu bo Juxhin Xhaja iz Albanije, njihovo delo pa bo nadziral kontrolor sojenja Terje Hauge iz Norveške, ki je sodil finale lige prvakov leta 2006 v Parizu na Stade de France med Barcelono in Arsenalom.
Jutrišnji dvoboj v glavnem mestu Gruzije, ki bo odločil potnika v izločilne boje bo gostil nacionalni stadion Boris Paichadze (kapaciteta 54.139 gledalcev), kjer je bila 11. avgusta 2015 odigrana tudi tekma evropskega superpokala med Barcelono in Sevillo.
Na drugem koncu glavnega mesta Gruzije pa bo v tej obmorski državi v Vzhodni Evropi na drugem največjem stadionu Mikheil Meskhi (nekdanji gruzijski nogometaš 1937–1991) s kapaciteto 27223 gledalcev, ob istem času delo analitika sojenja opravljal 54-letni Darko Čeferin. Kranjčan je v vlogi kontrolorja sojenja doslej na EP do 21 let deloval na tekmi Belgija - Nizozemska in Češka - Nemčija, tokrat pa bo na tekmi Portugalska - Belgija ocenjeval sojenje Willyja Delajoda in njegovih pomočnikov iz Francije.
Tekst: NZS/ ŽD
EP U21: Obrenoviću Anglija - Izrael, Čeferinu Češka - Nemčija

Peti igralni dan 24. EP do 21 let (Uefa Euro U21), ki poteka v Gruziji in Romuniji, bo v nedeljo na zelenico stopila tudi slovenska sodniška ekipa. Zatem ko je Rade Obrenović na sredini tekmi skupine A med Belgijo in Nizozemsko deloval kot četrti sodnik v azerbajdžanski sodniški ekipi, v vlogi kontrolorja sojenja pa jih je ocenjeval Darko Čeferin, bo tokrat mladi Ljubljančan vodil tekmo v tretjem največjem mestu v Gruziji v skupini C med Anglijo in Izraelom.
Z našim najmlajšim FIFA sodnikom ki nosi grb Mednarodne nogometne zveze (FIFA) od leta 2017 bosta ob vzdolžnih črtah še njegova pomočnika sodnika in sicer 39-letni Aleksandar Kasapović (član DNS Ljubljana) in 40-letni Grega Kordež iz Raven na Koroškem (član MDNS Maribor).
Kakovost sojenja Slovencev bo ocenjeval član sodniškega odbora Uefe in nekdanji FIFA sodnik (2008-2016) Carlos Velasco Carballo (52) iz Madrida. Nedeljski dvoboj (18h) v tej obmorski državi v Vzhodni Evropi bo gostilo mesto Kutaisi in sicer tamkajšnji stadion Ramaz Shengelia (nekdanji gruzijski nogometaš), kjer domuje klub Torpedo, objekt pa lahko sprejme 12000 gledalcev.
Na drugi tekmi skupine C pa bo ob istem času v nedeljo v pristaniškem mestu Batumi ob Črnem morju delo analitika sojenja opravljal 54-letni Darko Čeferin. Uefa-in kontrolor sojenja bo na tekmi Češka - Nemčija ocenjeval sojenje Espena Eskasa in njegovih pomočnikov iz Norveške.
Tekst: NZS/ ŽD
Novi sodniški trojki na Srednji zdravstveni šoli v prestolnici

Pred koncem pouka in začetkom poletnih počitnic je sodniški oddelek Zveze nogometnih sodnikov Slovenije v sklopu strateških usposabljanj za pridobivanje in povečanje števila nogometnih sodnikov v tem tednu izpeljal predpoletni tečaj za nove sodnike v prestolnici.
Na Poljanski cesti 61, kjer se nahaja Srednja zdravstvena šola Ljubljana se je dvodnevnega sodniškega tečaja udeležilo 6 kandidatov, ki so uspešno opravljali tudi zaključni preizkus znanja iz pravil igre s 24 vprašanji.
Znotraj dodatnih interesnih dejavnosti so se na tečaju za nove sodnike udeleženci seznanili s poglavji iz sedemnajstih Pravilih igre, spoznali njihovo aplikativno uporabo ter intepretacijo s predstavitvijo smernic in navodili za delovanje in ukrepanje na igriščih.
Še pred pomembnim teoretičnim preizkusom preverjanja znanja je mlade v sklopu projekta #spoznaj sodnika# obiskal tudi član Društva nogometnih sodnikov Ljubljana, mednarodni sodnik Rade Obrenović (32), ki se jutri odpravlja v Gruzijo na Uefa Euro U-21, nekoč pa je tudi sam gulil klopi kot dijak Srednje zdravstvene šole.
Ljubljančan, ki nosi grb Mednarodne nogometne zveze (FIFA) od leta 2017 je bil z letom 2022 uvrščen med najboljših 82 sodnikov na stari celini med katerimi je elitnih 30 sodnikov- vključno s Slavkom Vinčićem iz Maribora.
Z včeraj zaključenim tečajem v organizaciji sodniškega oddelka je DNS Ljubljana pridobila 6 novih sodnikov, že jutri pa je na skrajnem vzhodu države v Lendavi na sporedu naslednji sodniški kamp o katerem bomo poročali v nedeljo.
Zveza nogometnih sodnikov Slovenije se za sodelovanje pri organizaciji tečaja iskreno zahvaljuje športnemu aktivu in vodstvu Srednje zdravstvene šole Ljubljana na čelu z ravnateljico ga. Silvo Kastelic.
Tekst: NZS/ ŽD
Vlado Šajn kontrolor sojenja na finalu Konferenčne lige

Potem ko je preteklo sredo v finalu lige Europa v Budimpešti po kazenskih udarcih slavila Sevilla proti AS Romi, bo jutri zvečer v češki prestolnici na sporedu finale v tretjem najmočnejšem tekmovanju v Evropi.
V finalni temi 2. izdaje Konferenčne lige, ko se bosta v glavnem mestu Češke ob reki Vltavi pomerila italijanska Fiorentina in angleški West Ham United bo naloge kontrolorja sojenja opravljal 64-letni Vlado Šajn iz Ljubljane. Za slovenskega sodniškega eksperta bo to 7. finalni obračun v evropskih pokalnih tekmovanjih, saj je bil doslej štirikrat v vlogi kontrolorja sojenja na finalni tekmi Lige prvakov (2005, 2012, 2018, 2020), dvakrat pa tudi v finalu Evropske lige (liga Europa) v letih 2002 in 2019.
Od leta 2000 član sodniškega odbora Evropske nogometne zveze (Uefa) bo na stadion Eden v Pragi na finalnem obračunu med moštvom iz Firenc in ekipo iz severnega Londona poročal o sojenju španske sodniške ekipe, ki ji bo na igrišču poveljeval 47-letni Carlos del Cerro Grande iz okolice Madrida, ki je FIFA sodnik od leta 2013.
Jutrišnji dvoboj v praški četrti Vrštovice na Areni Eden (19.370 sedišč), ki je največji in najmodernejši stadion na Češkem se bo začel ob 21. uri.
Tekst: NZS/ ŽD
Po 12. seji komisije za sodniške zadeve
.png)
Po zaključnem sodniškem pomladanskemu seminarju je bila včeraj na sedežu NZS na sporedu 12. seja Komisije za sodniške zadeve pri NZS.
Člani komisije v sestavi David McDowell (predsednik), Blaž Vidmar, Robert Krajnc, Zoran Novarlić, Ivan Žunič, Drago Kos in Žiga Dobrun so skupaj s strokovnimi sodelavci med katerimi so Vlado Šajn (vodja VAR izobraževajna), Mitja Novak (strokovnjak za telesno pripravo) in Darko Čeferin (strokovni analitik in predavatelj) zasedali v sejni sobi 1. nadstropja upravne stavbe na krovne nogometne organizacije v NNC Brdo. Na seji je bil opravičeno odsoten zunanji strokovni sodelavec Jure Praprotnik, ki je zadolžen za vodenje programa mentorjev in talentov.
D n e v n i r e d :
1. Potrditev dnevnega reda
2. Pregled sklepov in potrditev zapisnika 10. in 11. seje komisije NZS za sodniške zadeve
3. Poročilo o realizaciji programa - sodniški oddelek
4. Analiza delovanja sodnikov in pomočnikov v letu 2023
5. Program dela in terminski načrt aktivnosti za jesenski del po posameznih področjih
6. Drugo
Naslednja 13. seja komisije za sodniške zadeve pri NZS je predvidena v prvi polovici meseca septembra.
Tekst: NZS/ ŽD
Na sodniškem kampu v Grosupljem 19 novih arbitrov

Po koncu tekmovanj v ligah Medobčinske nogometne zveze Ljubljana se je letošnji sodniški pozdrav poletju včeraj zgodil na območju, kjer se začenja Dolenjska. V Grosuplju je bil na programu uvodni letošnji sodniški kamp s tečajem za nogometne sodnike.
Vse skupaj se je začelo ob Grosupeljščici v VIP prostoru stadiona NK Brinje, kjer se je v sobotnem jutru zbralo 19 mladih potencialnih kandidatov za sodnike pripravnike, ki so prišli iz Domžal, Kamnika, Šentvida pri Stični, Dola, Ljubljane in Grosuplja.
Zastor nad tečajem je dvignil vodja sodniškega oddelka Žiga Dobrun, ki je tečajnikom predstavil pomen in vlogo sodnikov v modernem nogometu, po ogledu uradnega videa slovenskih sodnikov in sodnic pa so se udeleženci z vmesnim odmorom vse do kosila pobrobno spoznavali z zakonitostmi iz 17-ih Pravil igre.
Po koncu teoretičnega dela sodniškega kampa s prenosom znanja in navodil za sodnike je bil na sporedu še sprehod skozi Pravila, kateremu je sledil pisni del izpita s preizkusom znanja iz 24. vprašanj.
Udeležence je s svojim obiskom na posebno povabilo sodniškega oddelka v projektu #spoznaj sodnika# obiskal tudi pomočnik državne A1 liste sodnikov izkušeni 44-letni Leon Kolenc iz Ljubljane. Tajnik v ljubljanskem društvu nogometnih sodnikov (DNS Ljubljana) je mlade sodniške kandidate seznanil s podrobnostmi glede članstva in drugimi navodili glede delegiranja, odrejanja na tekme in postopka začetne uporabe informacijskega sistema regista.
Popoldanski čas je bil namenjen praktičnem delu vadbe na sosednjem igrišču z umetno travo. Poleg izpeljanega treninga presoje ofsajda so bili prikazani sodniški znaki, protokol delovanja sodnika pred in med tekmo, postopki okoli vodenja in komunikacije z igralci, sodelovanja s pomočniki, postavljanja in gibanja sodnika ob standardnih situacijah ter nadaljevanjih igre (udarec od vrat/udarec iz kota).
Kandidati so poskusili tudi s prilagojeno uporabo piščalke glede na težo prekrška, spoznali so znake pomočnika in pravilno uporabo zastavice ter druge različne situacije med samo igro, ki zahtevajo ustrezno postavitev sodnika, da bi lahko sprejel pravilno odločitev.
DNS Ljubljana je s sodniškim kampom v Grosuplju pridobila novih 19 mladih sodniških moči, ki bodo v prihodnje skrbele za uveljavljanje Pravil igre na zelenicah.
V skladu s strateškimi aktivnostmi pridobivanja novih kandidatov za sodnike in rekrutacije potencialnih sodnikov in sodnic v letošnjem poletnem času načrtujemo izvedbo sodniških kampov še v Lendavi (17.6.), v Murski Soboti (24.6.), na Ptuju (24.8.), v Vipavi (26.8.) in v Idriji (2.9.).
Za zgledno sodelovanje in profesionalen odnos pri organizaciji in izvedbi sodniškega kampa v Grosuplju se Zveza nogometnih sodnikov Slovenije najlepše zahvaljuje NK Brinje, ki sta ga zastopala Borut Kolarič ter Borut Antončič.
Tekst: NZS/ ŽD
Na sodniškem kampu v Ribnici 10 novih Futsal sodnikov

V prestolnici rokodelstva in izdelave suhe robe v Ribnici je včeraj potekal premierni Futsal sodniški kamp s tečajem za nove nogometne sodnike.
Na Futsal sodniški kamp, ki je potekal v sejni sobi Športnega centra Ribnica je prišlo 10 fantov, ki se po uspešnih predavanjih in opravljenem izpitu želijo preizkusiti v vlogi sodnikov.
Po otvoritvi je vodje sodniškega oddelka po ogledu video slovenskih sodnikov predstavil sistem izobraževanja Zveze nogometnih sodnikov Slovenije in usposabljanja futsal sodnikov s poudarkom na pomenu njihove vloge v razširjenosti in prihodnjem razvoju dvoranskega nogometa (futsal).
V nadaljevanju je predsednik strokovnega odbora futsal sodnikov DNS Ljubljana, kontrolor sojenja in član komisije za futsal pri NZS Svetislav Miljić kateremu je družbo delal član SO za futsal pri DNS Ljubljana in delegat v 1. slovenski futsal Ligi Pavel Zalokar iz Vrhnike začel s teoretičnim delom futsal sodniškega kampa.
Mladi sodniški kandidati so se detajlno spoznali z zakonitostmi iz 15 futsal Pravil nogometne igre, predstavljeni pa so bili tudi praktični izobraževalni posnetki s futsal tekem in interpretacijo sprejetih odločitev na igrišču. Po kosilu so imeli udeleženci sprva pisni izpit, ki je bil sestavljen iz 15 vprašanj, kasneje pa so bili uspešni prepuščeni še k ustnemu opravljanju izpita.
Za izpeljavo in sodelovanje pri organizaciji ekskluzivnega Futsal sodniškega kampa se Zveza nogometnih sodnikov Slovenije iskreno zahvaljuje g. Jožetu Zidarju iz KMN Extrem Sodražica in ga. Sabini iz NK Ribnica. S futsal sodniškim kampom je Društvo nogometnih sodnikov Ljubljana pridobilo 10 novih članov.
Tekst: NZS/ ŽD